Informujemy, iż w wyniku przeprowadzonych w dniu 14.12.2020r. prac technicznych w systemie Baza Azbestowa wdrożone zostały zmiany i usprawnienia dotyczące modułu Importu plików SHP oraz portalu GeoAzbest.

Modyfikacja modułu Import plików SHP polegała na rozszerzeniu zakresu informacji, jakie muszą się znaleźć w importowanym pliku SHP o identyfikatory (ID): lokalizacji oraz wyrobu. Zmiana ta pozwoli na przyspieszenie prac związanych z wprowadzaniem wyników inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest, gdyż każda pozycja w zbiorze SHP będzie od teraz jednoznacznie odwoływać się do konkretnych rekordów wyrobów wprowadzonych uprzednio do Bazy Azbestowej. Dotychczas atrybutem łączącym informację przestrzenną z opisową były wyłącznie numer działki oraz wykazana ilość zinwentaryzowanych wyrobów zawierających azbest wyrażona w m2, co wielokrotnie prowadziło do pomyłek w procesie przygotowania plików i w efekcie skutkowało brakiem możliwości zakończenia procesu importu pliku z wynikiem pozytywnym. Obecnie system będzie raportował błędy w odwołaniu do konkretnych wpisów w Bazie Azbestowej lub pliku SHP z uwzględnieniem ww. identyfikatorów.
Nowy szablon pliku SHP jest dostępny pod adresem: https://www.bazaazbestowa.gov.pl/images/repozytorium/SHP/szablon_SHP.zip.
Szczegółowa instrukcja przygotowania pliku SHP do weryfikacji i ładowania do systemu jest dostępna pod adresem: https://www.bazaazbestowa.gov.pl/images/repozytorium/SHP/struktura_SHP.pdf.
W ramach przeprowadzonych modyfikacji ostały dodane również dodatkowe walidacje wgrywanych do systemu danych przestrzennych oraz rozszerzona została treść raportu wykrytych nieprawidłowości o dwie nowe pozycje:
- liczbę wyrobów niewykazanych w pliku SHP,
- liczbę wyrobów z niewłaściwie przypisaną w pliku SHP ilością zinwentaryzowanego azbestu.
Opis nowych funkcjonalności modułu Importu plików SHP został przedstawiony w instrukcji dostępnej pod adresem: https://www.bazaazbestowa.gov.pl/images/repozytorium/SHP/instrukcja_SHP.pdf.

Zmiany w zakresie portalu GeoAzbest dotyczyły przede wszystkim naprawy wykrytych dotychczas nieprawidłowości w działaniu aplikacji (w tym m. in.: problemów z logowaniem użytkowników oraz nieprawidłowym zliczaniem danych o wyrobach zawierających azbest i wyświetlaniem tych informacji w modułach Raportów i Analiz). Wprowadzono również dodatkowe funkcjonalności takie jak:
- rozszerzenie opcji wyszukiwania lokalizacji przez podanie numeru TERYT gminy oraz niepełnego identyfikatora działki ewidencyjnej (w tym identyfikatorów uwzględniających numer arkusza mapowego),
- dodanie nowych pól w tabeli widoku szczegółowego informacji o lokalizacji wraz z bezpośrednimi łączami do danych zamieszczonych w Portalu Informacyjnym: identyfikator lokalizacji i identyfikator wyrobu (funkcjonalność dostępna dla zalogowanego użytkownika systemu).

Do góry
Serwis Baza Azbestowa (BA) używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom serwisu korzystanie z systemu BA oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności