1 października odbyła się w Lublinie konferencja Ekoforum, poświęcona m.in. zagadnieniom ekologii w górnictwie i ciepłownictwie. Dyskutowano na niej również o składowaniu odpadów azbestowych w podziemnych wyrobiskach kopalni...
1 października odbyła się w Lublinie konferencja Ekoforum, poświęcona m.in. zagadnieniom ekologii w górnictwie i ciepłownictwie. Dyskutowano na niej również o składowaniu odpadów azbestowych w podziemnych wyrobiskach kopalni. Wzięli w niej udział samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele lubelskich firm, a także szef Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.
Do tej pory z terenów Lubelszczyzny usunięto ok. 50 tys. ton azbestu. Samorząd Wojewódzki chce uruchomić z początkiem przyszłego roku program usuwania niebezpiecznego surowca, który zakłada eliminację m.in. 45 tys. ton azbestu. Program ten zostanie wsparty przez Szwedzko - Polski Program Współpracy; jego budżet to ponad 45 mln zł.
Kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka jest gotowa, aby przyjąć wiele ton azbestu w starych wyrobiskach na głębokości 1 km. Wyrobiska te obecnie częściowo wypełnia się skałami albo zapadają się one samoczynnie. Składowanie w nich azbestu byłoby więc korzystne dla środowiska. Niestety, jest to znacznie droższe aniżeli umieszczanie go w składowiskach naziemnych. Na przestrzeni kilku lat może się jednak okazać, że umieszczanie azbestu pod ziemią jest tańsze ze względu na to, iż nie wymaga monitorowania pod kątem wpływu na środowisko naturalne. Obecnie azbest trafia do starych żwirowni i piaskowni i jest przysypywany ziemią, która przez deszcze i wiatry może odsłonić niebezpieczny materiał.
Żródło: PAP