Aktualności


Szanowni Państwo,

Chcemy porozmawiać o przygotowywanych obecnie przepisach dotyczących usuwania azbestu związanych z nową dyrektywą azbestową oraz o wyzwaniach i zagrożeniach z tym związanych.
Dlatego gorąco zapraszamy Wszystkich zainteresowanych na konferencję Przyszłość bez azbestu w dniach 9-10 października 2024 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii przy Placu Trzech Krzyży 3/5.

Wydarzenie jest nieodpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Formularz do rejestracji
Zgłoszenia przyjmujemy od 23 września 2024 r.


Uprzejmie informujemy, że uruchomione zostały usługi OGC udostępniające dane przestrzenne zgromadzone w ramach systemu Baza Azbestowa w zakresie warstw:

  • Budynki z azbestem - Obrysy obiektów budowlanych, w których konstrukcji znalazły się wyroby zawierające azbest pozostałe do unieszkodliwienia;
  • Budynki oczyszczone z azbestu - Obrysy obiektów budowlanych, które zostały oczyszczone z azbestu;
  • Budynki z wyrobami (wszystkie wprowadzone do systemu, w tym niesklasyfikowane) - Obrysy wszystkich obiektów budowlanych wprowadzonych do systemu jako potencjalnie zawierające azbest (w tym: unieszkodliwione, pozostałe do unieszkodliwienia oraz niesklasyfikowane);
  • Instalacje rur azbestowo-cementowych - Przebieg instalacji rur azbestowo-cementowych.



Informujemy, iż w wyniku przeprowadzonych w dniu 29.07.2024r. prac technicznych, w systemie Baza Azbestowa wdrożone zostały zmiany i usprawnienia dotyczące modułu Wyroby.

W ramach modyfikacji modułu Wyroby nastąpiło rozszerzenie funkcjonalności mini-modułu mapowego (GIS) w formularzu dodawania/edycji wyrobu. Komponent ten umożliwia obecnie nie tylko wrysowanie obrysu budynku/obiektu zawierającego azbest, ale również jego późniejszą edycję.


Uprzejmie informujemy Użytkowników Bazy Azbestowej, iż w dniu 24.04.2024r. od godz. 21:00 do godz. 23:59 ze względu na prowadzone prace techniczne mogą występować przerwy w dostępie do systemu Bazy Azbestowej (w tym portalu GeoAzbest).

Prosimy, aby wszelkie prace dotyczące wprowadzania i aktualizacji danych zgromadzonych w systemie wykonywać w innym terminie.

Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.


Informujemy, iż w wyniku przeprowadzonych w dniu 08.12.2023r. prac technicznych, w systemie Baza Azbestowa wdrożone zostały zmiany i usprawnienia dotyczące modułów: Wyroby, Import plików SHP, Zestawienie statystyczne oraz portalu GeoAzbest.

W ramach modyfikacji modułu Wyroby nastąpiło wdrożenie mini-modułu mapowego (GIS) w formularzu dodawania/edycji wyrobu (przygotowanego na wzór tego zastosowanego w przypadku rur a-c). Komponent ten umożliwia wrysowanie obrysu budynku/obiektu zawierającego azbest lub wskazanie jego geometrii wprost z bazy geometrii budynków osadzonej w Bazie Azbestowej. Pozwala to na pominięcie procesu przygotowania plików SHP zawierających obrysy budynków (funkcjonalność ta jest jednak ciągle dostępna w systemie) i wskazanie geometrii wyrobu od razu na etapie jego wprowadzania/edycji w systemie. W ramach działań pilotażowych, w chwili obecnej użytkownik obligatoryjnie musi wskazywać/wrysowywać obrysy nowo-dodawanych/edytowanych wyrobów na etapie uzupełniania formularza - w inny wypadku zapis danych nie będzie możliwy. Dane pochodzące z wcześniej załadowanych do systemu plików SHP są widoczne w podglądzie w formularzu edycji i mogą zostać skorygowane przez użytkownika. Funkcjonalność importu plików SHP jest obecnie traktowana jako narzędzie pomocnicze - wciąż można importować dane geometryczne dla istniejących wyrobów i nadpisywać ich geometrię (również tę wprowadzoną poprzez formularz dodawania/edycji wyrobu).
Opis funkcjonalności wdrożonego rozwiązania został zamieszczony w Instrukcji użytkownika Baza Azbestowej oraz w formie wyciągu informacji w Informacji o zmianach w Bazie Azbestowej - 2023.

Modyfikacja modułu Import plików SHP polegała na dostosowaniu go do współpracy z danymi geometrycznymi wprowadzanymi do systemu za pośrednictwem nowego modułu mapowego wdrożonego w formularzu dodawania/edycji wyrobu (m.in. modyfikacji mechanizmów walidacji i wskazywania błędów w importowanych danych oraz sposobu obliczania statystyk podsumowujących import pliku SHP).

Kolejnym zrealizowanym zadaniem było wprowadzenie dla użytkownika niezalogowanego opcji filtrowania zaawansowanego danych ujmowanych w module Zestawienie statystyczne (na wzór funkcji Wyszukiwania zaawansowanego dostępnej dla użytkowników zalogowanych). Dodatkowo wprowadzono zmiany w sposobie klasyfikacji danych dotyczących rur azbestowo-cementowych, w szczególności w zakresie rur a-c o kodzie W03.2 wyłączonych z eksploatacji, co ma na celu klasyfikowanie ich jako wyroby unieszkodliwione, a nie pozostałe do unieszkodliwienia, jak to miało miejsce dotychczas.
Opis funkcjonalności wdrożonego rozwiązania został zamieszczony w Instrukcji użytkownika Baza Azbestowej oraz w formie wyciągu informacji w Informacji o zmianach w Bazie Azbestowej - 2023.

Zmiany w zakresie portalu GeoAzbest dotyczyły przede wszystkim wprowadzenia dodatkowych raportów prezentujących w formie tabelarycznej dane dotyczące liczby budynków/obiektów, w których znajdują się wyroby zawierające azbest, z podziałem na rodzaje budynków/obiektów i własność (osoby prawne, osoby fizyczne) oraz uwzględnienie informacji o wyrobie zinwentaryzowanym, unieszkodliwionym lub pozostałym do unieszkodliwienia.

W przypadku Państwa pytań bądź uwag co do wprowadzonych zmian, prosimy o kontakt z Administracją Bazy Azbestowej za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do góry
Serwis Baza Azbestowa (BA) używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom serwisu korzystanie z systemu BA oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności