Deklaracja dostępności – portal Bazy Azbestowej wraz z portalem mapowym GeoAzbest
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej bazaazbestowa.gov.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Portalu Informacyjnego (https://www.bazaazbestowa.gov.pl) oraz portalu mapowego GeoAzbest (https://www.esip.bazaazbestowa.gov.pl).
Data publikacji strony internetowej: 2017-11-18.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-02.
Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi: 2023-03-08.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Oświadczenie sporządzono dnia 02.09.2020r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez administratora Bazy Azbestowej zajmującego się utrzymaniem serwisów na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
Informacja dla użytkowników z niepełnosprawnościami
- Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
- Nawigacja jest przyjazna dla osób niewidomych dzięki wzorcowym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów.
- W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu np. użytkownikom z niepełnosprawnością ruchową czy w znacznym stopniu niedowidzącym.
- Linki - także te prowadzące do serwisów zewnętrznych - zawsze otwierają się w tym samym oknie przeglądarki. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad swoją przeglądarką.
- Staramy się, aby nasze treści były zrozumiałe, a sposób ich prezentowania wpływał na lepszą czytelność materiałów i pomagał w odbiorze informacji. Długie teksty dzielimy na akapity, stosujemy wyróżnienia. Cytaty i ważne informacje są odpowiednio wyróżnione.
- Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób, które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.
Treści niedostępne
- Ikonografika zamieszczona w artykule opisującym portal Geoazbest – o portalu GeoAzbest – (https://www.bazaazbestowa.gov.pl/pl/geoazbest/o-portalu-geoazbest) nie posiada wersji alternatywnej dostosowanej do wyświetlania za pośrednictwem urządzeń mobilnych, przez co jej czytelność może być ograniczona.
- Materiały multimedialne o charakterze edukacyjnym i pomocniczym zamieszczone na stronie Do pobrania (https://www.bazaazbestowa.gov.pl/pl/praktycznie-o-azbescie/pliki-do-pobrania) zostały przygotowane przed uchwaleniem ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych i nie spełniają wymagań stawianych przez ustawę w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
- W ramach systemu Baza Azbestowa na stronie portalu GeoAzbest znajdują się mapy, które mogą być niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Wyłączenia
Funkcjonujący w ramach systemu Baza Azbestowa portal GeoAzbest jest typowym geoportalem (zawiera mapy) i jako taki jest wyłączony z prawnego obowiązku spełnienia standardów dostępności zgodnie ze specyfikacją WCAG 2.1 zgodnie z zapisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. 2019 poz. 84):
Ustawy nie stosuje się do następujących elementów stron internetowych i aplikacji mobilnych: (…) 4) map oraz map interaktywnych, w tym geoportali, pod warunkiem że w przypadku map interaktywnych i geoportali przeznaczonych do zastosowań nawigacyjnych dane teleadresowe i położenie geograficzne prezentowane są w sposób dostępny cyfrowo. Spełnienie wszystkich wymogów jest w tym przypadku niewykonalne, jednak możliwe jest podniesienie komfortu pracy dla osób słabowidzących i udostępnienie opcji kontaktu z administratorem strony w przypadku osób z innymi niepełnosprawnościami. Podstawowe usprawnienia powinny dotyczyć poprawienia czytelności treści, dostępu z poziomu klawiatury, edycji struktury html czy możliwości korzystania z portalu na urządzeniach przenośnych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt – adres poczty elektronicznej
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, osoba wnosząca żądanie zostanie niezwłocznie poinformowana o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Alternatywnie może zostać zaproponowany alternatywny sposób dostępu do informacji.
Skargi i odwołania
W przypadku odmowy realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Organ nadzorujący: Rzecznik Praw Obywatelskich
Adres: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
al. Solidarności 77
E-mail:
Telefon: 22 57 17 700
Dostępność architektoniczna
Adres: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 WarszawaGłówne wejście do siedziby Ministerstwa Rozwoju i Technologii usytuowane jest od strony pl. Trzech Krzyży. Do budynku prowadzą trzy komplety drzwi (w tym dwa rozwierne i jedne automatyczne rozsuwane). Dla wyrównania poziomów przed wejściem do budynku wybudowano spocznik ze stopniami schodowymi oraz dwa podjazdy z poręczami, które umożliwiają swobodne wejście do budynku. Wewnątrz budynku znajduje się platforma przychodowa dla osób niepełnosprawnych. Do budynku prowadzi również wejście od strony ul. Wspólnej. Szczegółowe informacje o dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj/informacja-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami.