Informujemy, iż w wyniku przeprowadzonych w dniu 08.12.2023r. prac technicznych, w systemie Baza Azbestowa wdrożone zostały zmiany i usprawnienia dotyczące modułów: Wyroby, Import plików SHP, Zestawienie statystyczne oraz portalu GeoAzbest.
W ramach modyfikacji modułu Wyroby nastąpiło wdrożenie mini-modułu mapowego (GIS) w formularzu dodawania/edycji wyrobu (przygotowanego na wzór tego zastosowanego w przypadku rur a-c). Komponent ten umożliwia wrysowanie obrysu budynku/obiektu zawierającego azbest lub wskazanie jego geometrii wprost z bazy geometrii budynków osadzonej w Bazie Azbestowej. Pozwala to na pominięcie procesu przygotowania plików SHP zawierających obrysy budynków (funkcjonalność ta jest jednak ciągle dostępna w systemie) i wskazanie geometrii wyrobu od razu na etapie jego wprowadzania/edycji w systemie. W ramach działań pilotażowych, w chwili obecnej użytkownik obligatoryjnie musi wskazywać/wrysowywać obrysy nowo-dodawanych/edytowanych wyrobów na etapie uzupełniania formularza - w inny wypadku zapis danych nie będzie możliwy. Dane pochodzące z wcześniej załadowanych do systemu plików SHP są widoczne w podglądzie w formularzu edycji i mogą zostać skorygowane przez użytkownika. Funkcjonalność importu plików SHP jest obecnie traktowana jako narzędzie pomocnicze - wciąż można importować dane geometryczne dla istniejących wyrobów i nadpisywać ich geometrię (również tę wprowadzoną poprzez formularz dodawania/edycji wyrobu).
Opis funkcjonalności wdrożonego rozwiązania został zamieszczony w Instrukcji użytkownika Baza Azbestowej oraz w formie wyciągu informacji w Informacji o zmianach w Bazie Azbestowej - 2023.
Modyfikacja modułu Import plików SHP polegała na dostosowaniu go do współpracy z danymi geometrycznymi wprowadzanymi do systemu za pośrednictwem nowego modułu mapowego wdrożonego w formularzu dodawania/edycji wyrobu (m.in. modyfikacji mechanizmów walidacji i wskazywania błędów w importowanych danych oraz sposobu obliczania statystyk podsumowujących import pliku SHP).
Kolejnym zrealizowanym zadaniem było wprowadzenie dla użytkownika niezalogowanego opcji filtrowania zaawansowanego danych ujmowanych w module Zestawienie statystyczne (na wzór funkcji Wyszukiwania zaawansowanego dostępnej dla użytkowników zalogowanych). Dodatkowo wprowadzono zmiany w sposobie klasyfikacji danych dotyczących rur azbestowo-cementowych, w szczególności w zakresie rur a-c o kodzie W03.2 wyłączonych z eksploatacji, co ma na celu klasyfikowanie ich jako wyroby unieszkodliwione, a nie pozostałe do unieszkodliwienia, jak to miało miejsce dotychczas.
Opis funkcjonalności wdrożonego rozwiązania został zamieszczony w Instrukcji użytkownika Baza Azbestowej oraz w formie wyciągu informacji w Informacji o zmianach w Bazie Azbestowej - 2023.
Zmiany w zakresie portalu GeoAzbest dotyczyły przede wszystkim wprowadzenia dodatkowych raportów prezentujących w formie tabelarycznej dane dotyczące liczby budynków/obiektów, w których znajdują się wyroby zawierające azbest, z podziałem na rodzaje budynków/obiektów i własność (osoby prawne, osoby fizyczne) oraz uwzględnienie informacji o wyrobie zinwentaryzowanym, unieszkodliwionym lub pozostałym do unieszkodliwienia.
W przypadku Państwa pytań bądź uwag co do wprowadzonych zmian, prosimy o kontakt z Administracją Bazy Azbestowej za pośrednictwem adresu e-mail: